Angličtina a já +tipy

 

Článek o angličtině. Popravdě jsem už tento článek měla v plánu dlouho, ale vždycky mi došla odvaha a protože mi trochu chybí i dneska, tak jenom krátce:)

Neumím anglicky! Bum a je to venku! Neumím anglicky a to se angličtinu učím, už od třetí třídy na základní škole. Takže kdybychom to tak nějak spočítali vyjde vám, že se angličtinu učím už cca 7-8 let i s kurzy. A neumím říct ani větu. Je to ostuda přiznávám, ale nechte mě vám říct příběh. Příběh o mě a angličtině:)

Angličtinu jsem se začala učit, jak už jsem říkala ve třetí třídě. Hodně jsme zpívali, měli otáčecí kartička a vtipný pracovní sešity hlavně s obrázky. Dodneška si pamatuju z obrázků, jak vypadal a jak se řekne žralok:)

No, do šesté třídy jsem přestoupila na jinou základní školu, kde měli angličtinu od první třídy a pak to všechno spadlo. Najednou to bylo: přítomný čas prostý, přítomný čas průběhový, minulý, předpřítomný, budoucí, trpný rod, větné členy, předložky, nepravidelná slovesa a mnoho dalších. Teď se možná někdo směje a říká si, že je to přece jednoduchý. No tak pro mě to úplně jednoduchý nebylo. Přišla jsem k tomu, jak slepej k houslím. Hlavně, že jsem uměla říct žralok:)

No nic méně, jsem na vysvědčení skončila s dvojkou. V sedmé jsem se začala orientovat a angličtina mě začala bavit. V učebnici jsme četli příběhy o Londýně, Stonehenge, Harry Potterovi a starověkém Egyptě. To mě moc bavilo, navíc mi čtení nedělalo problém a překlad byl trochu těžší, ale pořád nic, co bych nezvládla. Vůbec jsem nevěděla, co jsou to časy a jaký je mezi nimi rozdíl, takže jsem vždycky měla pololetní a závěrečný test za tři, ale pořád to byla na vysvědčení dvojka:)

Do osmé třídy jsme se spojili z druhou skupinou a všichni jsme začali plavat. Spíš jsme se začali topit:) Dodneška si pamatuje, že na každé hodině při pozdravu náhodně vyvolávala naše paní učitelka Sauerová (tímto pozdravuju a děkuju) a my se museli zeptat nebo odpovědět na otázky: Co je dneska za den? Datum? Čas? Jaké je počasí? Roční období? 

Dělala to tím způsobem, kdy ukázala na žáka, ten se zeptal na první otázku a ten ukázal na někoho, kdo mu odpověděl a ten se zase zeptal někoho jiného. Myslím, že učitelka po zjištění, že neumíme vůbec nic, musela mít opravdu pevné nervy. protože se jí do její dokonalé třídy, která uměla úplně všechno, přišlo asi deset negramotů.

No, co na to říct, byl to těžký rok. Každou druhou hodinu jsem psali. Musela jsem se každý den učit a konečně jsem začala chápat, alespoň trošku časy. Na vysvědčení dvojka, ale jenom proto, že mi na vysvědčení učitelka tu trojku dát nechtěla:)

Do devítky, jsme se vrátili do svých skupin, jaké byly původně, ale mě došlo, že ta angličtina, kterou jsem se učila předtím, vlastně žádná angličtina není. Proto jsem prosila koho jsem mohla, aby mě v té skupině paní učitelka Sauerové nechal. A povedlo se. Devítka byla složitější, ale já si angličtinu zamilovala a přišla na to, jak je v životě důležitá:)

A vlastně jsem se ty základy naučila tak, že mě do toho musela dotlačit učitelka, ale teď jí jsem za to neskutečně vděčná:) Děkuju…

A teď proč to jsem vůbec píšu, angličtina je v životě důležitá, ale většina základních a středních škol nám nedají ani ten základ. Proto bych řekla, že angličtina, vlastně kterýkoliv jazyk, je pro samouky.

Samouci milují jazyk, zároveň i jeho učení. A proto na vás chci apelovat, aby jste se nějaký ten cizí jazyk začali učit. Nikdy není pozdě a naučit se ho může opravdu každý. Našla jsem pár způsobů, jak se jazyk naučit tak, aby vás to bavilo.

SERIÁLY – v seriálech se alespoň naučíte trochu poslouchat a rozumět. Bohužel bývají většinou filmy a seriály v americké hovorové angličtině a touhle angličtinou bych se v práci moc nechlubila, ale v normální konverzaci se domluvíte:)

(Jinak filmy popřípadě seriály sledujte s anglickými titulky a jestli nevíte jaký seriál na začátek, tak si pusťte Přátele.)

AUDIO KNIHY – hádám, že se mezi vámi najde i pár milovníků knih. Tohle je velice dobré na čtení, poslech i výslovnost. Například pokud jste z Prahy, je na tohle skvělá Městská knihovna. Nejen, že půjčuje knihy, ale i audio nahrávky. A kdo nejste z Prahy nezoufejte, tyhle věci se tají normálně koupit popřípadě stáhnout z internetu. V balení je knížka a CD. Knížka je většinou v angličtině a má asi padesát stránek. Na CD máte velice dobře nahranou nahrávku i s dalšími zvuky nebo změnou hlasu u postavy. Audio knihy se vyrábějí v několika různých úrovních od začátečníků, až po ty opravdu pokročilé.

PÍSNIČKY – překládejte si písničky. Není nic jednoduššího, než si přeložit svoji oblíbenou písničku, kterou znáte nazpaměť. Když si ji nepřeložíte sami, tak je na to internetový portál www.karoketexty.cz, kde je přeloží za vás.

DUOLINGO –  kdo neví, hned vysvětlím. Duolingo je aplikace zadarmo. Můžete si jí stáhnout do mobilu, do počítače do tabletu nebo kam chcete. V aplikaci najdete několik kapitol. V každé kapitole vás postupně vyzkouší ze všeho okolo jednoho tématu např. restaurace. Na konci si napíšete test. Aplikace je velice chytře udělaná, navíc je jednoduchá a velice naučná. Například si vezmeme základní slovo Hello. Vyzkouší vás z toho, jestli ho umíte napsat, říct, přeložit, poznat podle obrázku a jestli mu rozumíte, když ho někdo řekne. Takže tam máte poslech, překlad, gramatiku a mluvení. Navíc je jedna kapitola asi na 5 minut. Můžete si zde taky určit svoji denní aktivitu a své cíle. Je to velice jednoduché a účinné.

Takhle se angličtinu učím já. Doufám, že jsem i pár z vás přesvědčila a popřípadě jim ukázala, jak se angličtinu naučit. Ještě chci říct, že asi nezákladnější podmínka učení se angličtiny je Radost.

 

Ano, protože jestli vás to nebude bavit, tak to nemá cenu vůbec dělat.

 

Jestli chcete ještě něco víc tak doporučuji anglickou učebnici Raymonda Murphyho – červená pro normální používání angličtiny a modrá pro profesionály popřípadě pro obchodní angličtinu. Je velice dobře navržená a na angličtinu je geniální, ale to se odráží i na ceně. Každá investice, kterou vložíte do sebe je dobrá investice:)

Čtete, pište, milujte a dál se rozvíjejte.

S láskou a mizernou angličtinou na které pracuju Bee

 

 

Bee
Malá bruneta s upřímným srdcem a historky, které vás donutí břečet i smát. Holka která píše a čte srdcem i duší. Touží po všem co jí život chce nabídnout. Sledujte její příběhy a život.

komentářů 6

 1. Teda, já jsem měla angličtinu až jako druhý jazyk. Ve třetí třídě jsme si vybrali mezi AJ a NJ a já měla němčinu. Angličtina až v osmé třídě, kde jsme se naučili asi 30 nepravidelných sloves – do konce základky to bylo vše. Na střední to byl teprve boj, nastoupila jsem jako pokročilá na NJ a jako začátečník na AJ, ale učitelé se rozhodli, že angličtinu ty základy máme všichni, tak se to prošlo během 2 týdnů a konec. Začala jsem chodit na doučování, kde jsem dobrala základy. Pak nám změnili učitele a já začala mít angličtinu ráda, dokonce radši než němčinu (kde jsme měli učitelku, která byla prostě strašná).. A tak se stalo, že jsem i maturovala z angličtiny! A teď před nedávnem jsem se vrátila z Holandska, kde jsem byla jako au pair a celou dobu jsem komunikovala v angličtině.. A musím říct, že během pobytu v Holandsku jsem si hodně oblíbila právě sledování filmů v angličtině – už nikdy jinak ♥
  Hodně štěstí nejen v jazycích!

  1. Přeju i tobě hodně štěstí v jazycích. Já se učím anglicky a německy. Na AJ opravdu tvrdě pracuji. V budoucnu se chystám přibrat ještě španělštinu a francouštinu, tak jsem na to docela zvědavá:)

 2. Jsem na tom podobně. Sice mi angličtina vždycky šla a dokonce jsem ústně odmaturovala z angliny za 1, ale po maturitě jsem angličtinu vůbec nikde 4 roky nepoužívala. A to je ten kámen úrazu. Sice jsem koukala na anglické filmy a seriály, ale s českými titulky, takže jsem angličtinu vypouštěla. Na dovolených jsem se domlouvala spíš rukama noha a pár slovíčky, ale nedalo se mluvit o plynulé konverzaci. Poslední rok mě to začalo docela štvát, tak jsem si stáhla alespoň Duolingo. Teď ale od února chodím i na kurz angličtiny, který mi nabídli šéfové, i když v práci angličtinu tolik nepotřebuji (jsou prostě jenom boží a ví, jak ráda se učím, tak mě v tom podporují). Je to náročné, ale mám skvělý pocit, že pro to konečně dělám víc. 🙂 Dostávám i úkoly na doma, konečně jsem taky začala koukat na Přátele anglicky a s anglickými titulky a hrozně mě to zase baví. 🙂

  Tak ať nám to hezky jde, určo budeme umět brzy krásně plynule mluvit. 🙂

  blog Days of Daysy

 3. Já jsem s angličtinou nikdy neměla problémy a vždycky mě bavila, jediný jazyk, který jsem si opravdu zamilovala a baví mě. Ale nejvíc jsem se v ní posunula určitě díky seriálům a filmům – prvně se koukat s českýma titulkama, pak anglická a nakonec bez nich. Já se zrovna tento týden „začala“ učit němčinu na duolingu, nějak jsem na to dostala náladu 😀 Tu jsem se učila nějaké tři roky na základce a nic jsem z ní neuměla, tak jsem s tím skončila – hlavně mě to nebavil se ji učit, asi hlavně kvůli učitelce, kterou jsme měli, ale když se jí teď učím sama, tak mě to baví a ani se do toho nemusím nutit.

  1. S tím naprosto souhlasím. Já už se němčinu učím čtyři roky ve škole, ale moc mě to nebaví. Příští rok k tomu ještě přidám španělštinu. Stejně se mi angličtina asi, ale líbí nejvíce:) Jsem moc ráda, že můj blog čtou lidi, kteří se chtějí dále rozvíjet:)

Napsat komentář

Přejít k navigační liště